Už tomu bude téměř rok, co jsme si domů pořídili naše první kovová brčka. A je tomu téměř 5 měsíců, co jsme si řekli, že by bylo skvělý dostat kovová brčka do všech restaurací, barů a kaváren. Cesta k založení EternityStraw ale nebyla úplně jednoznačná a málem to dopadlo úplně jinak!

Kdo si rád nevychutná svůj oblíbený drink z brčka? Vždyť jsme na tom téměř odkojeni. Pamatuji si, že už jako dítěti nám ve škole servírovali malá pitíčka s malými plastovými brčky zabalenými v malém plastovém obale. Celé naše dětství, dospívání i současný dospělý život nám byla a jsou všude „zdarma“ servírována plastová brčka na jedno použití. A člověk to tak bere, přijde mu to „normální. Ale je to opravdu tak normální?

No, není. Nepamatuji si přesně, kdy u nás nastal ten zlom, ale i nám začalo postupně docházet, že jednorázová plastová brčka jsou vlastně naprosto postavená na hlavu. Proč by mělo být složitě vyráběno něco, co není životně důležité a co po jednom použití většina lidí hned vyhodí? A tak jsme se začali dívat kolem sebe a zjišťovat, co trh nabízí jako alternativu.

Papír, těstovina, rýže? Bio plast! to znělo jako super nápad. Přeci je to bio, pochází to z přírody a je to cenově dostupné! Win-win!

Když jsme si o těchto jednorázových řešeních načetli více, bylo nám jasné, že tudy cesta nevede. Že k přírodě šetrná cesta vlastně nikdy nemůže vést skrze jednorázové využití čehokoliv, co se musí nějakým způsobem složitě vyrobit.

Zjišťovali jsme tedy dál, už to vypadalo zoufale! Toužili jsme po něčem, co je téměř nezničitelné, snadno udržovatelné, cenově dostupné a hezky se na to kouká. A pak, jednoho dne, se na nás smála z výlohy. Kovová brčka.

Doma jsme kovová brčka používali denně a ve všech restauracích jsme ta plastová od té doby odmítali. Vůbec jsme si už nedokázali představit, že dobrovolně pijeme z plastového brčka, které se pak vyhodí, když si v klidu můžeme pít z těch kovových a pak je jen hodit do myčky. Stejně jako příbor. Easy.

Tady by klidně náš příběh mohl skončit. Žili šťastně a doma si pili z kovových brček. Ale jak osud chtěl, tak udělal, a otevřel nám oči ještě více.

Duben 2019. V Čechách zima, my už několik týdnů nemocní. I bylo nám doporučeno jet na ozdravný pobyt do Egypta. Sluníčko, pláž, šnorchlování, idylka… Ale také naprostý šok. Pro nás oba to byla první dovolená v klasickém egyptském rezortu „ólinklusiv“ a to, co jsme tam viděli, nás vyděsilo. Tuny plastového odpadu, přičemž jeho velká část byla tvořena jednorázovými plastovými obaly a brčky. A v tu chvíli se zrodila myšlena EternityStraw. Věčného brčka.

Po příjezdu domů nám začalo hledání vhodného výrobce. Najít takového, který by vyhovoval našim požadavkům, byl pěkný oříšek. Zabralo nám to spoustu bezesných nocí, jelikož přes den jsme každý ještě pracoval ve svém vlastním zaměstnání. Ale stálo to za to.

Provedli jsme první objednávku a na naší rodině, přátelích a kolezích z práce začali produkt testovat. Pozitivní reakce ze všech koutů nás odstartovaly rychleji, než raketa Elona Muska!

A tak jsme tady. Píšeme tento první článek na náš blog, pracujeme i o víkendech a o brčkách mluvíme i ze spaní. Ale baví nás to! A moc doufáme, že trend jednorázového přemýšlení, ať už plastového, papírového či bioekokukuřičného, dokážeme změnit směrem k tomu, který dnes někteří nazývají zero waste.